יקב לבני

יקב לבני

היקב

היקב המשפחתי נמצא במושב כרמל, כ15 דק' נסיעה מהכרמים. היין מקבל תשומת לב מיוחדת משלב גידול הענבים ועד לביקבוק. הבציר ידני, תהליך הפרדת הענבים והתסיסה של הענבים נעשה בתוך 4 שעות מזמן הבציר. היין נעשה ברובו בעבודה ידנית תוך הקפדה על תהליכים טבעיים. היין מיושן בחביות עץ צרפתיות ואמריקאיות 12-14 חודשים מבוקבק ונשמר באווירה מקוררת עד לשיווקו. יין בגוון ארגמן עז, נוטה לשחור. ארומה פירותית משכרת, בניחוח גרגירי יער ודובדבן. יין בעל גוף, חומציות טבעית מאוזנת ויכולת התיישנות לזמן ארוך.

יינן

ברונו דרמון. – ניסיון ביצור יין בצרפת. שימש כעוזר יינן ואחראי מעבדה ביקב אפרת במשך שנתיים. שימש כיינן ומנהל ריצפת היצור ביקב יתיר כ 7 שנים.

ייננים מקצועיים נוהגים ללעוס את גרעין הענב ולקבוע לפיו את מועד הבציר ואיכות היין העתידית; האיכות טמונה בגרעין, בשורשים. על פי מבחן זה אכן ניתן לומר שהיין של משפחת לבני הוא איכותי, 'יין עם שורשים'. היונק את טעמו הייחודי משורשיו הקדומים של היין הארץ ישראלי המקורי שהיה ידוע ברחבי העולם העתיק כמשובח שביינות.

התוצאה – יינות גורמה מעולים

היסטוריה

חברון ידועה עוד מתקופת המקרא כאזור גידול ענבים ויצור יין והתפרסמה בענבי היין המשובחים שלה כבר מימי קדם. מוזכר בתנ"ך שענבי חברון הרשימו במיוחד בגודלם המיוחד את המרגלים ששלח יהושע בן-נון לארץ ישראל. אכן היין היווה את מקור פרנסתם העיקרי של תושבי אזור יהודה בעבר והיה מבוקש בכל המזרח התיכון בתקופת המקרא והמשנה.

באזור הר חברון נמצאו שרידים ארכיאולוגיים רבים של יקבים עתיקים וכדי יין המצביעים על מקומו המרכזי של ענף היין בהרי יהודה ודרום הר חברון. בחפירות שנערכו בתל חברון התגלו חרסים של כדי יין עתיקים ועליהם מוטבע סמל מלכות יהודה(700 לפנה"ס) ובו כתוב – למלך חברון. משפחת לבני אימצה את הסמל כ"לוגו" של היין ושילבה ישן וחדש, ביין הישראלי החברוני.

שדה כלב

חוות "שדה כלב" הינה אחת החוות החקלאיות הראשונות ביהודה; היא נמצאת מזרחית לחברון, בשטח שנרכש ע"י יהודים ב-1936 ורשום בטאבו כאדמה יהודית.

בחוות "שדה כלב", מגדלת משפחת לבני גפני יין מזנים איכותיים, קברנה סוביניון, שיראז ופינו נואר יחד עם שבעה זנים של מטעי דובדבנים, הענבים גדלים בשיטת הדלייה מיוחדת, תוך כדי מתן תשומת לב לטיפול בקרקע, לתאורה, אוורור ותנאי סביבה. היין מיוצר אך ורק מענבים שגדלו ב"שדה כלב".

טרואר, קרקע ואקלים

היין מיוצר מכרמי "שדה כלב". אדמת ואדי עמוקה, טרה-רוסה, בגובה של 875 מ' מעל פני הים, מזרחית לקו פרשת המים, בסמוך למדבר יהודה. בחורף הטמפ' יורדות מתחת ל 0-מעלות צלסיוס, מלווה בשלגים. הקיץ חם ויבש בטמפ' של מדבר יהודה, הפרשי טמפרטורה של כ 10-15 מעלות צלסיוס, בין היום והלילה. הכרמים נטועים בסמוך ובתוך מטע דובדבנים, בקירבה לכרמי מאכל, עצי שקד ועצי זית.

כרם הפינו-נואר נטוע על אדמה מסלע גירי, בגובה של 900 מ'.

אדמת הכרם עוברת קילטור עמוק פעמיים בשנה. הקילטור העמוק מאפשר חדירת טל ואוויר לקרקע בעונת הקיץ. שילוב משטר השקיה קפדני מאפשר לקיים איזון ראוי בין צימוח העלווה של הכרם ואיכות ענבי היין. הכרמים מטופלים בשיטת הדברה משולבת תוך מתן תשומת לב לשימור המירקם הביולוגי של הסביבה.

בציר ידני, נעשה בשעות הבוקר המוקדמות, כאשר עשיית היין מתחילה שעות ספורות לאחר הבציר ביקב הנמצא במושב כרמל מרחק כ 15 דק נסיעה מהכרמים.

בחלק מהכרמים נעשה שימוש בהדליה של כרם מאכל, הנותנת אוורור ותאורה פנימית אופטימליים לאשכולות הענבים.

המקום נהנה מתנאים טבעיים ייחודיים- גובה של 900 מ', אדמת וואדי עמוקה, הפרשי טמפרטורה גבוהים בין היום לילה, שלג וקור עז בחורף לעומת יובש מדברי בקיץ. אזור "טרואר" קלאסי לייצור יינות גורמה אדומים.

הדובדבנים

מגדלים במקום שבעה זנים של דובדבן מתוק. העצים מטופלים בחומרים ידידותיים לסביבה, תוך הקפדה על שמירת המרקם הביולוגי הקיים. כל עץ מקבל טיפול מיוחד תשומת לב על גיזום נכון, אור, איורור ואיזון בין כמות הפרי לאיכותו. עונת הפריחה של עצי הגודגדן היא בסוף מרס עד אמצע אפריל. פריחה נפלאה לבנה. הפירות משווקים בתקופת מאי-יולי. ניתן לשלב ביקורים במקום עם קטיף עצמי וטעימות יין, בתיאום מראש, לקבוצות או יחידים.